Nejste si jistí, zda se domácí solární elektrárna vyplatí? Výroba vlastní solární energie pro váš dům je finančně výhodné řešení, díky kterému přispějete k energetické soběstačnosti vašeho domu. Navíc lze využít státní dotaci, která může pokrýt až 50 % počátečních nákladů.
Podle toho, zda je solární elektrárna napojena na distribuční síť, rozdělujeme systémy na off-grid (ostrovní systém) a on-grid. Ostrovní elektrárna představuje systém, který není připojený k rozvodové neboli distribuční síti. V ostrovním režimu je solární elektrárna jediným zdrojem energie, díky čemuž se váš dům stává absolutně energeticky soběstačný. Tento systém se využívá především v odlehlých oblastech, kde není v dosahu elektrická přípojka a není možné se k distribuční síti napojit. Ostrovní elektrárna je často využívána například na rekreačních chalupách či chatách. I přesto, že se jedná o užitečné zařízení, pojí se sním některá omezení. Například během zimních měsíců je méně slunečního svitu, a proto elektrárna může mít slabší výkon než v letních měsících. Pokud u objektu předpokládáte i zimní provoz, je nezbytné k solární elektrárně pořídit záložní zdroj, například v podobě generátoru (elektrocentrály).
Pokud se váš dům nachází v elektrifikované oblasti, je výhodnější variantou solární elektrárnu k síti připojit. V případě on-grid systému je možné přebytky elektrické energie prodávat do distribuční sítě, je však zapotřebí povolení od distributora energie.
Ideálním kompromisem je hybridní fotovoltaická elektrárna, která funguje v ostrovním režimu, ale v případě potřeby umožňuje odběr z distribuční sítě, na kterou dům zůstává napojen. Na rozdíl od klasických elektráren napojených na síť, hybridní elektrárna funguje i v momentě, kdy dojde k výpadku proudu.
Hybridní systém dokáže fungovat s distribuční soustavou, ale jelikož je elektrárna galvanicky oddělena, není možné přebytečnou energii dodávat do distribuční sítě. Pokud se vám to zdá jako nevýhoda, tak naopak. Dodávání přebytků do distribuční sítě není aktuálně výhodné, jelikož výkupní cena je velice nízká. S prodejem energie se navíc pojí mnoho regulí a povolení od energetického úřadu, které v případě hybridní solární elektrárny nemusíte řešit. Navíc pokud chcete na pořízení domácí elektrárny využít státní dotaci, není prodej energie povolen.
Solární elektrárna pracuje nejefektivněji, pokud dojde ke spotřebě veškeré vyprodukované energie. Díky tomu se výrazně sníží vaše provozní náklady domu a dojde k urychlení návratnosti investice. Finanční návratnost závisí na spotřebě a využití energie, ale i na ceně elektřiny, kterou od dodavatele odebíráte v menším množství. Vstupní investice se vám začne vracet již od prvního dne užívání elektrárny, a je jen na vás, jak efektivně ji využijete. Obecně platí, že se vám investice může vrátit již během 6-8 let.
Technologický pokrok umožňuje využít solární elektrárnu v z různých praktických hledisek. Solární energii lze využít na osvícení domácnosti, napájení elektrických spotřebičů, ale i ohřev užitkové vody nebo i vytápění. Během slunných dnů může nastat situace, že elektrárna vyrobí více energie, než jste v danou chvíli schopni spotřebovat. Jak lze tedy nejlépe naložit s přebytečnou energií? Jednou z nejvýhodnějších variant je akumulace energie do zásobníku s vodou. Během dne pracuje elektrárna na nejvyšší výkon a vyrábí určité množství energie, které lze využít pro aktuální potřebu domácnosti. Přebytečná energie je přesměrována do boileru, který za pomocí topné spirály ohřívá užitkovou vodu, kterou můžeme využít později. Díky akumulaci přebytků do zásobníku s vodou nedochází k energetickým ztrátám a využijete veškerou vyrobenou energii.
Vaši solární elektrárnu lze kombinovat s moderní technologií na výrobu tepla – tepelným čerpadlem. Při zkombinování vaší domácí elektrárny s tepelným čerpadlem se mohou vaše finanční náklady za energie snížit až o 80 %. Tepelná čerpadla nabízí komfortní způsob vytápění vašeho domu, který je ekonomicky i ekologicky úsporné řešení. K jeho provozu je zapotřebí elektřina, která může být dodávána prostřednictvím vaší domácí elektrárny. Kombinaci zařízení můžete tak využít jak na výtop domácnosti, tak na ohřev užitkové vody nebo vody do podlahové topení. V létě navíc možnost využít tepelné čerpadlo pro ohřev vody v bazénu nebo pro vychlazení domácnosti. Čerpadlo dokáže fungovat nejen na vytápění, ale i jako klimatizace, jejíž provoz je díky vlastní elektrárně téměř zadarmo.
Podoblast státní dotace C.3.8. se vztahuje i na pořízení kombinace fotovoltaiky s tepelným čerpadlem. V případě, že byste měli zájem o pořízení obou zařízení, je nabízena zvýhodněná dotace až 170 000 Kč.
Vlastní vývojové centrum
5 let záruka na vše
15 montážních týmů
25 let na trhu
Součást Skupiny ČEZ