FOTOVOLTAICKÉ PANELY

Fotovoltaický panel je jeden ze základních prvků fotovoltaického systému pro výrobu solární energie. Výroba vlastní elektřiny má mnohé výhody, díky kterým si pořizuje vlastní fotovoltaickou elektrárnu stále více českých domácností. Fotovoltaika vám nabízí velké finanční úspory za energie a přispívá k vyšší energetické soběstačnosti domu. Díky rychlé finanční návratnosti a dlouhé životnosti se jedná o investici, která se rozhodně vyplatí. Navíc na fotovoltaické panely lze využít státní dotaci, která může snížit vaše počáteční náklady až o polovinu.

Fotovoltaická elektrárna

Fotovoltaický panel – jak funguje?

Solární neboli fotovoltaický panel je jednou z nejdůležitějších součástí fotovoltaické soustavy. Slunečním zářením, které dopadá na solární kolektor, je vyráběn stejnosměrný elektrický proud. Ten je pomocí střídače přeměň na proud střídavý a následně vyveden do rozvodné sítě domu. Fotovoltaické elektrárny pracují s polovodičovými fotovoltaickými panely prostřednictvím tzv. přímé metody.

Fotovoltaický panel je tvořen souborem solárních článků, které jsou navzájem propojené. Panely jsou nejběžněji vyráběny z křemíku, což je pevná krystalická látka připomínající svou strukturou diamant. Křemík díky svým vlastnostem dokáže absorbovat sluneční záření, a jelikož je to polovodič, dochází jeho ozářením ke zvýšení vodivosti.  V dnešní době jsou nejčastěji využívány panely krystalické, které představují první generaci panelů. Méně využívaným typem jsou amorfní fotovoltaické panely, které jsou jinak známé jako panely tenkostěnné.

DRUHY Fotovoltaických panelů

 MonokrystalickéPolykrystalickéAmorfní
Účinnost15-18 %12-14 %7-9 %
Kde je vhodné využití?Na střechy, které mají vhodnou orientaci ke slunci a správný sklon.Vhodné pro střechy, které nemají ideální orientaci ke slunci a nabízejí větší plochu.
Vhodné pro střechy s velkou plochou, které nemají vysokou nosnost.
VýhodyNejvýkonnější. Zabírají ze všech druhů nejmenší plochu.Stabilnější výkon během dne, zachycují světlo z různých úhlů.
Citlivěji reagují na rozptýlené světlo, nízká hmotnost

 

DruhY fotovoltaických panelů

1. Monokrystalické solární panely

Monokrystalické panely jsou jedny z nejúčinnějších panelů, a právě díky tomu se jedná o nejčastěji využívaný druh panelů u nás. Při ideálních podmínkách (správný úhel a dostatečný sluneční svit) nabízejí účinnost až kolem 15-18  %. Díky svým vlastnostem nabízejí nejvýhodnější poměr ceny a přínosuMonokrystalické solární panely jsou vhodné na střechy s menší plochou, které mají výhodnou orientaci proti slunci. 

Jedná se o panely, které jsou typické svou černou barvou. Jejich výroba je poměrně náročná, a v minulosti se promítala do ceny panelů, která byla o něco vyšší než u ostatních druhů. V současnosti díky technologickému pokroku jsou cenové rozdíly minimální.  Jsou vyráběny z jednoho kusu křemíku, který je rozřezán na tenké plátky (wafery). Plátky křemíku stárnou pomaleji a díky tomu udržují delší dobu stejnou výkonnost.

2. Polykrystalické panely

Polykrystalické panely poznáte podle modré barvy. Výroba těchto panelů je o něco méně náročnější, jelikož jsou využívány odřezky z monokrystalických panelů. Warefy jsou získávány z bloků, které jsou složeny z většího množství menších křemíkových krystalů. Díky tomu mají panely komplikovanější strukturu a jsou schopny zachytit záření z různých ostřejších úhlů. 

Různě orientované křemíkové krystaly dokážou lépe zpracovat rozptýlené sluneční světlo například pokud je zataženo nebo je světlo odraženo od ostatních objektů v okolí. Proto polykrystalické panely nabízejí stabilnější výkon v průběhu dne. Při správném osvětlení nabízejí účinnost přibližně 12-14 %

 

3. Amorfní fotovoltaické panely

Jedná se o méně rozšířený druh panelů. Amorfní panely jsou nazývány také jako tenkovrstvé. Jsou tvořeny pevným povrchem (z oceli, skla nebo plastu), na kterém je tenká vrstva polovodivé látky. Obecně mají krystalické panely vyšší účinnost než panely tenkovrstvé, a proto získaly větší oblibu. Účinnost amorfních fotovoltaických panelů je udávána okolo 7-9 %. Oproti krystalickým panelům mají tenkovrstvé panely hlavní výhodu v nízké hmotnosti a minimální tloušťce. Díky tomu jsou ideální pro konstrukce, které nemohou být příliš zatěžovány nebo vyžadují flexibilní instalaci. Navíc je možné panely na sebe vrstvit takovým způsobem, že každý panel dokáže zachytit jinou vlnovou délku světla. Jejich využití je vhodné pro střechy, které nabízí velkou plochu, ale nejsou dobře orientovány ke slunci.

Jak dosáhnout rychlé návratnosti fotovoltaické elektrárny

Pro solární energii můžete v dnešní době najít ve vaší domácnosti mnoho praktických využití. Podle množství využití se i zkracuje finanční návratnost fotovoltaických panelů. S využitím dotace můžete očekávat finanční návratnost do 6-7 let. Fotovoltaiku můžete využít jak na svícení a napájení spotřebičů, tak i na ohřev užitkové vody. Přes den fotovoltaické panely vyrobí největší množství energie, které občas převýší aktuální spotřebu domácnosti. Vyplývá otázka: 

Jak nejlépe naložit s přebytky solární energie? Prodej do distribuční sítě již v dnešní době není výhodný, jelikož je výkupní cena několikanásobně nižší než dříve. Nejvýhodnější variantou je uschování přebytků energie do zásobníků s teplou užitkovou vodou. Přes den mohou fotovoltaické panely vyrábět energii, kterou zužitkuje tepelné čerpadlo pro ohřev vody. Kromě využití ohřáté vody na vytápění domu je možné teplou vodu uložit do akumulační nádrže. Tato nádrž snadno udržuje požadovanou teplotu a můžete ji využít později, až bude potřeba. Díky tomu dojde ke spotřebě veškeré vyrobené energie a nejefektivnějšímu využití fotovoltaické elektrárny.

Více informací
Solární panely
Dvě tepelná čerpadla

Fotovoltaické panely s tepelným čerpadlem

Věděli jste, že největší množství energie v domácnosti je využito pro ohřev užitkové vody či vytápění domácnosti? Jak již bylo řečeno, fotovoltaická elektrárna se nejvíce vyplatí v případě, když pro ni najdete co nejvíce vhodných využití. Tepelná čerpadla představují nejmodernější technologii pro vytápění vaší domácnosti, která nevyžaduje skoro žádnou pozornost. 

Díky tepelnému čerpadlu můžete snížit náklady na vytápění domácnosti až o 80 %. Ke svému provozu ovšem potřebuje elektrickou energii, kterou je možné dodat z fotovoltaických panelů. Říkáte si, jak tato kombinace může být výhodná, když fotovoltaické panely nejlépe pracují v létě a tepelné čerpadlo je zapotřebí v zimě? Faktem je, že obě zařízení můžete využívat v průběhu celého roku. Tepelné čerpadlo dokáže v zimě vytápět domácnost a ohřívat užitkovou vodu, a v létě sloužit jako klimatizace. Díky vlastní vyrobené elektřině je provoz tepelného čerpadla téměř zadarmo. Na pořízení obou zařízení se také vztahuje program Nová zelená úsporám, který dokonce nabízí zvýhodněnou dotaci při kombinaci obou systémů.

Více informací

Proč se vyplatí kombinace tepelného čerpadla a fotovoltaiky?

  • Úspora za energie až 80 %.
  • Energetická soběstačnost domácnosti.
  • Využití zvýhodněné státní dotace až 170 000 Kč.
  • Spolehlivý a stálý výkon v průběhu celé roku.
  • V zimě topení, v létě klimatizace za minimální náklady.
Tepelné čerpadlo s fotovoltaikou

Realizované projekty

Úspora 16 900 Kč ročně, návratnost 6,5 let

Instalace fotovoltaické elektrárny s akumulační nádrží
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„K jednání všech pracovníků firmy ČEZ a Tenaur nemohu mít žádné výhrady, lze jen chválit...“
Petr Procházka
majitel rodinného domu, Hněvotín

Úspora 14 900 Kč ročně, návratnost 9 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Topení úplně na pohodu. Všechno funguje, jak má. Oceňujeme i možnost servisu a diagnostiku na dálku online. “
Klára Hájková
majitelka rodinného domu, Horšov

Úspora 15 600 Kč ročně, návratnost 7,5 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Spokojenost. Bylo to rychlý. Bylo to profesionální. Udělali vše v termínu.“
Josef Bugner
majitel rodinného domu, Brno

Úspora 17 300 Kč ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Tepelné čerpadlo je pro celou rodinu hlavně teplo, komfort a pohodlí. V kombinaci s fotovoltaikou je to nejlepší volba. Veškerá instalace klapla na jedničku.“
Jiří Hořínek
majitel rodinného domu, Okříšky

Úspora 18 500 ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace
„Chci vám poděkovat za skvělou a bezproblémovou práci při instalaci našeho tepelného čerpadla a jeho následný servis. Že jsme zvolili dobře, nám potvrzuje každoroční vyúčtování za elektřinu. Děkuji“
František Juránek
majitel rodinného domu, Myslibořice

Vlastní vývojové centrum

5 let záruka na vše

15 montážních týmů

25 let na trhu

Součást Skupiny ČEZ