FOTOVOLTAICKÁ ELEKTRÁRNA PRO VLASTNÍ POTŘEBU

Uvažujete o pořízení fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu? Rozhodně nejste sami. V dnešní době, kdy se ceny energií neustále zvyšují a důraz na životní prostředí je stále vyšší, je potřeba zvážit využití alternativních zdrojů energie. Sluneční záření představuje nevyčerpatelný zdroj energie, který je pro nás všechny k dispozici zdarma. Pokud si nejste jisti, zda je fotovoltaika pro vaši domácnost to pravé řešení, přečtěte si o jejich vlastnostech a výhodách, které vám pořízení fotovoltaiky přinese.

Princip fotovoltaické elektrárny

Fotovoltaické elektrárny fungují na principu získávání elektrické energie ze slunečního záření. Jedná se o trvale udržitelnou technologii, jelikož je energie čerpána z nejdostupnějšího obnovitelného zdroje energie na Zemi. Zároveň fotovoltaická elektrárna představuje řešení získávání energie, které je ohleduplné k životnímu prostředí. Solární panely nevyžadují kromě slunečního záření žádné palivo, které by zatěžovalo přírodu a znečišťovalo ovzduší.

Vyšší energetická soběstačnost i úspory

Nespornou výhodou fotovoltaické elektrárny je finanční úspora za provoz vaší domácnosti. Na rozdíl od dodavatelů energie vám slunce za poskytnutí svých služeb nepošle tučnou fakturu. Pořízení fotovoltaiky sice vyžaduje vstupní investici, ta se vám ovšem začne postupně vracet již od prvního dne užívání vlastní elektrárny. Fotovoltaika nemusí být pouze zdrojem elektrické energie, ale může být využita i k vytápění či ohřevu vody. Čím více využití najdete, tím vyšší bude vaše finanční úspora.

Solární elektrárna
Solární panely

Jaká je finanční návratnost investice?

Návratnost finanční investice do fotovoltaiky závisí na několika faktorech. Jedním z nich je cena elektřiny, kterou díky vlastní fotovoltaické elektrárně nemusíte ze sítě nakupovat. Čím dražší elektřinu aktuálně nakupuje, tím rychlejší bude návratnost do fotovoltaiky rychlejší. Druhým důležitým faktorem je výše počáteční investice, která se odvíjí od výkonu a velikosti elektrárny. Samozřejmě je potřeba zohlednit roční spotřebu energie domácnosti i životnost elektrárny, která je uváděna okolo 30 let. I když je návratnost do fotovoltaiky individuální, jedná se o investici, která se vyplatí.

Energeticky soběstačná domácnost

Již nemusíte být závislí na dodavatelích energie, ale vyrábět si svou elektřinu sami. Nejen, že se vaše náklady za energie razantně sníží, ale navíc se vaše domácnost stane téměř energeticky soběstačnou.

Prostřednictvím sluneční energie můžete napájet veškeré elektrické spotřebiče v domácnosti i ohřívat užitkovou vodu. Pro běžnou domácnost není potřeba pořizovat velkou elektrárnu s nejvyšším výkonem. V dnešní době není finančně výhodné dodávat část vyrobené elektřiny do distribuční sítě, jelikož výkupní cena za 1 kWh je několikanásobně nižší než dříve. Nejvýhodnější variantou je čerpání veškerého objemu vyrobené elektřiny pro vlastní spotřebu domu nebo uložení přebytečné energie do záložního systému.

Fotovoltaika v kombinaci s tepelným čerpadlem

Pokud chcete dosáhnout co nejvyšší energetické soběstačnosti, nastává čas uvažovat o pořízení nejen fotovoltaické elektrárny, ale i tepelného čerpadla. 

Nevýhodou fotovoltaické elektrárny je nižší výkon v zimních měsících, kdy z důvodu nedostatku slunečního svitu nemusí fotovoltaiky stačit na výrobu veškeré potřebné energie pro chod domácnosti. Tento problém může být vyřešen propojením fotovoltaiky s tepelným čerpadlem, které je schopné zajistit nejen vytápění domácnosti, ale i ohřev vody a další potřeby vaší domácnosti během celého roku.

Při pořízení kombinace fotovoltaiky a tepelného čerpadla se mohou snížit náklady za energie vaší domácnosti až o 80 %.

Tepelná čerpadla zastupují v dnešní době nejefektivnější technologií vyrábějící tepelnou energii. Při zkombinování výhod tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny získáte nejvyspělejší kombinaci zařízení pro váš dům, která je ekonomicky i ekologicky úsporná.

Více informací
Tepelné čerpadlo Mitsubishi
Solární panely

Dotace na fotovoltaiku

Pokud se vám zdají počáteční investice vysoké, máme pro vás dobrou zprávu. Od roku 2020 Ministerstvo životního prostředí spustilo dotační program Nová zelená úsporám pro podporu snížení energetické náročností českých domácnosti. V rámci tohoto programu můžete zažádat o dotaci na pořízení fotovoltaické elektrárny i tepelného čerpadla. Díky dotaci můžete získat zpět až 50 % z celkových nákladů na pořízení a instalaci fotovoltaiky.

Jaká je výše dotace?

  • Na fotovoltaickou elektrárnu 25 000–100 000 Kč
  • Na tepelné čerpadlo 35 000–150 000 Kč
  • Při pořízení kombinace fotovoltaiky i tepelného čerpadla lze získat dotaci až 155 000 Kč

O podporu může zažádat majitel rodinného domu, ať už se jedná o nízkoenergetickou novostavbu nebo starší dům. Díky státní dotaci můžete snížit ekonomickou návratnost investice přibližně o 6-7 let. 

Žádost o dotaci můžete podat do 31. prosince 2021.

Pokud si nevíte se žádostí rady, obraťte se na nás. Vše za vás rádi zařídíme a zároveň se postaráme o hladký průběh celého procesu.

Více informací

Jaké jsou výhody kombinace solární elektrárny s tepelným čerpadlem?

  • Úspora až 80 % ročních nákladů za energie.
  • Možnost získání zvýhodněné výše dotace.
  • Bezúdržbový systém, který se snadno ovládá.
  • Mnoho způsobů využití (topení, ohřev vody, klimatizace).
  • Využití nevyčerpatelných zdrojů energie.
Více informací

Realizované projekty

Úspora 16 900 Kč ročně, návratnost 6,5 let

Instalace fotovoltaické elektrárny s akumulační nádrží
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„K jednání všech pracovníků firmy ČEZ a Tenaur nemohu mít žádné výhrady, lze jen chválit...“
Petr Procházka
majitel rodinného domu, Hněvotín

Úspora 14 900 Kč ročně, návratnost 9 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Topení úplně na pohodu. Všechno funguje, jak má. Oceňujeme i možnost servisu a diagnostiku na dálku online. “
Klára Hájková
majitelka rodinného domu, Horšov

Úspora 15 600 Kč ročně, návratnost 7,5 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Spokojenost. Bylo to rychlý. Bylo to profesionální. Udělali vše v termínu.“
Josef Bugner
majitel rodinného domu, Brno

Úspora 17 300 Kč ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Tepelné čerpadlo je pro celou rodinu hlavně teplo, komfort a pohodlí. V kombinaci s fotovoltaikou je to nejlepší volba. Veškerá instalace klapla na jedničku.“
Jiří Hořínek
majitel rodinného domu, Okříšky

Úspora 18 500 ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace
„Chci vám poděkovat za skvělou a bezproblémovou práci při instalaci našeho tepelného čerpadla a jeho následný servis. Že jsme zvolili dobře, nám potvrzuje každoroční vyúčtování za elektřinu. Děkuji“
František Juránek
majitel rodinného domu, Myslibořice

Vlastní vývojové centrum

5 let záruka na vše

15 montážních týmů

25 let na trhu

Součást Skupiny ČEZ