Monokrystalické panely jsou nejvyužívanějším druhem solárních panelů u nás. Hlavním důvodem je fakt, že nabízí vyšší účinnost než ostatní druhy solárních panelů. Pojďme se seznámit se solárními panely blíže.
Solární neboli fotovoltaické panely jsou hlavním prvkem solárního systému, který se stará o výrobu elektřiny. Solární panely pohlcují sluneční záření a vyrábí z něj stejnosměrný proud. Ten je pomocí střídače automaticky převeden na proud střídavý a následně je veden elektrickým rozvodem do místní rozvodové sítě.
Solární elektrárny využívají slunečních paprsků k vyrábění elektrické energie takzvanou přímou metodou, která využívá polovodičové solární panely. Metoda nepřímá potom funguje na principu přeměny tepla na elektrickou energii prostřednictvím slunečních sběračů a termočlánků.
Dochází k časté záměně mezi solárními panely a solárními kolektory. Zatímco solární panely (nazývané také jako fotovoltaické) slouží k výrobě elektřiny pro celý dům, solární kolektory slouží pouze pro ohřev užitkové vody.
Solární panel představuje soubor vzájemně propojených solárních článků, které vytváří solární plochu. Tyto články jsou běžně vyráběny z pevné krystalické látky připomínající diamant – křemíku. Křemík dokáže absorbovat sluneční paprsky, a jelikož se jedná o polovodič, dochází jeho ozářením ke zvýšení jeho vodivosti. Díky těmto vlastnostem může vzniknout stejnosměrný proud.
Monokrystalické panely | Polykrystalické panely | Amorfní panely | |
Účinnost | 16-20 % | 14-16 % | 8-10 % |
Kde je vhodné využití? | Na střechy, které mají vhodnou orientaci ke slunci a správný sklon. | Vhodné pro střechy, které nemají ideální orientaci ke slunci a nabízejí větší plochu. | Vhodné pro střechy s velkou plochou, které nemají vysokou nosnost. |
Výhody | Nejvýkonnější. Zabírají ze všech druhů nejmenší plochu. | Stabilnější výkon během dne, zachycují světlo z různých úhlů. | Citlivěji reagují na rozptýlené světlo, nízká hmotnost. |
Jak již bylo řečeno, monokrystalické panely jsou nejčastější volbou našich zákazníků. Tyto panely jsou složeny z velkého počtu monokrystalických článků o velikosti přibližně 10 cm, které vytváří stejnosměrnou plochu. Poznat je můžeme podle jejich typické tmavě hnědé až černé barvy.
Pro výrobu monokrystalického panelu je využíván jednotný kus křemíku, který je následně rozřezán na tenké plátky (warefy). Výroba monokrystalických panelů je náročnější než u ostatních druhů a v minulosti se tento fakt projevoval na vyšší ceně. Nyní, díky moderní technologii, jsou rozdíly v cenách téměř minimální. O něco málo vyšší cena je ovšem vykompenzována vysokou účinností, která při ideálních podmínkách může být až 20 %. Ideálními podmínkami se rozumí optimální sklon a vhodná orientace ke slunci. Z toho důvodu jsou často panely instalovány mobilně, aby se daly v případě potřeby polohovat.
Polykrystalické panely jsou poznat podle jejich typické modré barvy. Pro jejich výrobu jsou využity odřezky z výroby monokrystalických panelů. Z tohoto důvodu je jejich výroba o něco jednoduší a cena nižší. Jednoduše řečeno jsou články polykrystalických panelů vyrobeny z rozdrceného křemíku. Tím mají složitější strukturu a jsou schopny absorbovat světlo z více úhlů. Účinnost je o něco nižší než u monokrystalických panelů (14-16 %), ale rovnoměrnější v průběhu dne. Dokonce zvládnou výkon i když je obloha zamlžená a slunce nezáří přímo na panely. Výkon je tedy o něco nižší, ale průměrně stabilnější. Využívají se na domy, které nemají ideální orientaci ke slunci.
Tento druh panelů je nejméně využíván pro rodinné domy. Důvodem proto je fakt, že vyžadují poměrně velkou instalační plochu a nabízí nejnižší výkon (kolo 8-10 %). Amorfní panely jsou jinak nazývány tenkovrstvé, a jsou vyrobeny z tenké vrstvy polovodivé látky, která je položena na pevný povrch. Jejich výhodou proto je nízká hmotnost a minimální tloušťka. Nejčastěji jsou využívány na průmyslové budovy či objekty, které nemohou být příliš zatěžovány.
Na pořízení solárních panelů je nejvhodnější doba. Ministerstvo financí totiž nabízí finanční podporu všem domácnostem, které mají zájem o zvýšení energetické soběstačnosti. Máte možnost tak do 31. prosince 2021 podat žádost o státní dotaci na solární panely. Žádost se vztahuje na objekty sloužící k trvalému bydlení, ať už se jedná o starší dům či novostavbu. Díky podpoře Nová zelená úsporám tak máte šanci získat zpět až 50 % vynaložených nákladů.
V případě, že si nevíte s žádostí rady, nezoufejte. Rádi vám s vyřízením pomůžeme a vyřídíme veškeré náležitosti za vás. Naši odborníci vám poradí s výběrem nejvhodnějšího zařízení a nabídnou nejefektivnější řešení pro váš dům.
Vlastní vývojové centrum
5 let záruka na vše
15 montážních týmů
25 let na trhu
Součást Skupiny ČEZ