MONOKRYSTALICKÉ SOLÁRNÍ PANELY

Monokrystalické panely jsou nejvyužívanějším druhem solárních panelů u nás. Hlavním důvodem je fakt, že nabízí vyšší účinnost než ostatní druhy solárních panelů. Pojďme se seznámit se solárními panely blíže.

Jak fungují solární panely?

Solární neboli fotovoltaické panely jsou hlavním prvkem solárního systému, který se stará o výrobu elektřiny. Solární panely pohlcují sluneční záření a vyrábí z něj stejnosměrný proud. Ten je pomocí střídače automaticky převeden na proud střídavý a následně je veden elektrickým rozvodem do místní rozvodové sítě. 

Solární elektrárny využívají slunečních paprsků k vyrábění elektrické energie takzvanou přímou metodou, která využívá polovodičové solární panely. Metoda nepřímá potom funguje na principu přeměny tepla na elektrickou energii prostřednictvím slunečních sběračů a termočlánků.

Fotovoltaická elektrárna

Druhy solárních panelů

Dochází k časté záměně mezi solárními panely a solárními kolektory. Zatímco solární panely (nazývané také jako fotovoltaické) slouží k výrobě elektřiny pro celý dům, solární kolektory slouží pouze pro ohřev užitkové vody.

Solární panel představuje soubor vzájemně propojených solárních článků, které vytváří solární plochu. Tyto články jsou běžně vyráběny z pevné krystalické látky připomínající diamant – křemíku. Křemík dokáže absorbovat sluneční paprsky, a jelikož se jedná o polovodič, dochází jeho ozářením ke zvýšení jeho vodivosti. Díky těmto vlastnostem může vzniknout stejnosměrný proud. 

 

 Monokrystalické panelyPolykrystalické panelyAmorfní panely
Účinnost16-20 %14-16 %8-10 %
Kde je vhodné využití?Na střechy, které mají vhodnou orientaci ke slunci a správný sklon.Vhodné pro střechy, které nemají ideální orientaci ke slunci a nabízejí větší plochu.Vhodné pro střechy s velkou plochou, které nemají vysokou nosnost.
VýhodyNejvýkonnější. Zabírají ze všech druhů nejmenší plochu.Stabilnější výkon během dne, zachycují světlo z různých úhlů.Citlivěji reagují na rozptýlené světlo, nízká hmotnost.
Fotovoltaická elektrárna

Monokrystalické panely

Jak již bylo řečeno, monokrystalické panely jsou nejčastější volbou našich zákazníků. Tyto panely jsou složeny z velkého počtu monokrystalických článků o velikosti přibližně 10 cm, které vytváří stejnosměrnou plochu. Poznat je můžeme podle jejich typické tmavě hnědé až černé barvy. 

Pro výrobu monokrystalického panelu je využíván jednotný kus křemíku, který je následně rozřezán na tenké plátky (warefy). Výroba monokrystalických panelů je náročnější než u ostatních druhů a v minulosti se tento fakt projevoval na vyšší ceně. Nyní, díky moderní technologii, jsou rozdíly v cenách téměř minimální. O něco málo vyšší cena je ovšem vykompenzována vysokou účinností, která při ideálních podmínkách může být až 20 %. Ideálními podmínkami se rozumí optimální sklon a vhodná orientace ke slunci. Z toho důvodu jsou často panely instalovány mobilně, aby se daly v případě potřeby polohovat.

Polykrystalické panely

Polykrystalické panely jsou poznat podle jejich typické modré barvy. Pro jejich výrobu jsou využity odřezky z výroby monokrystalických panelů. Z tohoto důvodu je jejich výroba o něco jednoduší a cena nižší. Jednoduše řečeno jsou články polykrystalických panelů vyrobeny z rozdrceného křemíku. Tím mají složitější strukturu a jsou schopny absorbovat světlo z více úhlů. Účinnost je o něco nižší než u monokrystalických panelů (14-16 %), ale rovnoměrnější v průběhu dne. Dokonce zvládnou výkon i když je obloha zamlžená a slunce nezáří přímo na panely. Výkon je tedy o něco nižší, ale průměrně stabilnější. Využívají se na domy, které nemají ideální orientaci ke slunci.

Amorfní panely

Tento druh panelů je nejméně využíván pro rodinné domy. Důvodem proto je fakt, že vyžadují poměrně velkou instalační plochu a nabízí nejnižší výkon (kolo 8-10 %). Amorfní panely jsou jinak nazývány tenkovrstvé, a jsou vyrobeny z tenké vrstvy polovodivé látky, která je položena na pevný povrch. Jejich výhodou proto je nízká hmotnost a minimální tloušťka. Nejčastěji jsou využívány na průmyslové budovy či objekty, které nemohou být příliš zatěžovány.

Fotovoltaická elektrárna
Fotovoltaická elektrárna

Na solární panely využijte dotaci

Na pořízení solárních panelů je nejvhodnější doba. Ministerstvo financí totiž nabízí finanční podporu všem domácnostem, které mají zájem o zvýšení energetické soběstačnosti. Máte možnost tak do 31. prosince 2021 podat žádost o státní dotaci na solární panely. Žádost se vztahuje na objekty sloužící k trvalému bydlení, ať už se jedná o starší dům či novostavbu. Díky podpoře Nová zelená úsporám tak máte šanci získat zpět až 50 % vynaložených nákladů.

 • 35 000–170 000 Kč na solární panely
 • Až 20 000 Kč bonus při zkombinováním s Kotlíkovou dotací
 • 10% zvýhodnění pro Karlovarský, Ústecký a Moravskoslezský kraj

V případě, že si nevíte s žádostí rady, nezoufejte. Rádi vám s vyřízením pomůžeme a vyřídíme veškeré náležitosti za vás. Naši odborníci vám poradí s výběrem nejvhodnějšího zařízení a nabídnou nejefektivnější řešení pro váš dům.

Více informací

Proč fotovoltaickou elektrárnu od nás?

 • Individuálně přistupujeme ke každému z našich zákazníků.
 • Vyřídíme za vás žádost o státní dotaci.
 • Zajistíme instalaci a následný servis.
 • Nabízíme propojení systému s tepelným čerpadlem.

 Navíc od nás získáte tyto záruky:

 • 25 let na 80 % výkonu solárních panelů
 • 12 let na solární panely
 • 7 let na střídač
 • 5 let na instalační práce
Tenaur pobočka

Realizované projekty

Úspora 16 900 Kč ročně, návratnost 6,5 let

Instalace fotovoltaické elektrárny s akumulační nádrží
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„K jednání všech pracovníků firmy ČEZ a Tenaur nemohu mít žádné výhrady, lze jen chválit...“
Petr Procházka
majitel rodinného domu, Hněvotín

Úspora 14 900 Kč ročně, návratnost 9 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Topení úplně na pohodu. Všechno funguje, jak má. Oceňujeme i možnost servisu a diagnostiku na dálku online. “
Klára Hájková
majitelka rodinného domu, Horšov

Úspora 15 600 Kč ročně, návratnost 7,5 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Spokojenost. Bylo to rychlý. Bylo to profesionální. Udělali vše v termínu.“
Josef Bugner
majitel rodinného domu, Brno

Úspora 17 300 Kč ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Tepelné čerpadlo je pro celou rodinu hlavně teplo, komfort a pohodlí. V kombinaci s fotovoltaikou je to nejlepší volba. Veškerá instalace klapla na jedničku.“
Jiří Hořínek
majitel rodinného domu, Okříšky

Úspora 18 500 ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace
„Chci vám poděkovat za skvělou a bezproblémovou práci při instalaci našeho tepelného čerpadla a jeho následný servis. Že jsme zvolili dobře, nám potvrzuje každoroční vyúčtování za elektřinu. Děkuji“
František Juránek
majitel rodinného domu, Myslibořice

Vlastní vývojové centrum

5 let záruka na vše

15 montážních týmů

25 let na trhu

Součást Skupiny ČEZ