Ostrovní solární elektrárna představuje systém, který se stará o výrobu elektřiny, ale není připojen k elektrické distribuční síti. Pokud chcete snížit své náklady za energie, dosáhnout vyšší energetické soběstačnosti, a třeba i trochu ulehčit životnímu prostředí, je pořízení vlastní solární elektrárny správná volba. Zjistěte, který druh solární elektrárny je pro váš dům ten nejlepší.
Často dochází k mylné záměně mezi hybridní a ostrovní solární elektrárnou. Vysvětleme si nejdříve rozdíly mezi těmito dvěma druhy solárních systémů.
Hlavní rozdíl, který tyto dva systémy od sebe odlišuje, je ten, že Ostrovní solární elektrárna není připojena k distribuční síti (tzv. off-grid systém). Jinak řečeno ostrovní elektrárna může být jediným zdrojem energie pro váš dům. Jak již název prozrazuje, systém vyrábí solární energii ze slunečního záření, které dopadá na solární panely umístěné na vaší střeše. Ve dnech, kdy je počasí nevlídné, výkon ostrovní solární elektrárny nemusí být dostatečný na pokrytí aktuální potřeby. Z tohoto důvodu se v častých případech k ostrovnímu systému pořizuje záložní zdroj energie, například v podobě elektrocentrály. Ten hybridní elektrárna nepotřebuje, jelikož v případě potřeby odebírá potřebné množství energie ze sítě. Uživatelé si často pletou ostrovní solární elektrárnu právě s tou hybridní.
Hybridní solární elektrárna představuje výhodný kompromis mezi klasickou solární elektrárnou a ostrovním systémem. Hybridní elektrárna pracuje v ostrovním režimu, který ovšem nadále zůstává napojen na distribuční síť.
To je nespornou výhodou oproti klasické ostrovní elektrárně, jelikož v případě vyšší potřeby, než je aktuální výkon elektrárny, systém automaticky přepne na odběr z distribuční sítě. Solární elektrárna teda nijak neovlivní chod vaší domácnosti, a vy se nemusíte nijak omezovat.
Hybridní systém vždy primárně využívá vlastní energii vyprodukovanou solárními panely. Odběr elektřiny ze sítě je tedy minimální a pouze v případě zvýšené potřeby. Hybridní elektrárna sice zůstává na síť připojena, a dokáže odebírat energii ze sítě, kvůli galvanickému oddělení však není možný prodej přebytků do sítě. Tento způsob naložení s přebytečnou energií je jeden z nejméně výnosných způsobů, jelikož cena za výkup elektřiny je v dnešní době na minimální úrovni.
Pro svůj dům nemusíte tedy pořizovat nejdražší a nejvýkonnější zařízení na trhu. Stačí taková velikost elektrárny, aby dokázala pokrýt vaší energetickou potřebu domu. S výběrem vhodné velikosti a výkonnosti elektrárny vám rádi pomohou naši odborníci z Tenauru.
Obecně platí, čím více využití pro solární elektrárnu najdete, tím efektivněji zařízení využijete, dosáhnete nejvyšších úspor a zároveň zrychlíte finanční návratnost. Možná se ptáte, jakým způsobem je nejlépe naložit s přebytečnou energií, kterou nemůžete v danou chvíli spotřebovat? Jednou z nejvýhodnějších variant je propojení solární elektrárny s tepelným čerpadlem.
Tepelná čerpadla patří mezi nejmodernější technologie vytápění domácností, které nabízí největší energetickou úsporu ze všech dočasných vytápěcích systémů. Kromě vytápění domácnosti lze tepelné čerpadlo využít na ohřev užitkové vody, nebo v letních měsících na chlazení interiéru obráceným chodem. Jelikož ohřev vody a vytápění je jedno z nejvíce energeticky náročných způsobů spotřeby elektřiny, je propojení se solárním systémem výhodné řešení.
Program Nová zelená úsporám nabízí majitelům a spolumajitelům rodinných domů podporu pro snížení energetické náročnosti jejich domácnosti. V rámci podoblasti C.3, která je zaměřena na instalaci fotovoltaických systémů, lze získat dotaci ve výši až 170 000 Kč. Záleží jak na velikosti elektrárny, tak jejím výkonu a způsobu využití.
Dotace lze využít i na pořízení kombinace fotovoltaické elektrárny a tepelného čerpadla. Na tuto kombinaci nejmodernějších systémů nabízí stát zvýhodněnou dotaci. Získat lze až 170 000 Kč.
Vlastní vývojové centrum
5 let záruka na vše
15 montážních týmů
25 let na trhu
Součást Skupiny ČEZ