JAK SE ZVEDNE SPOTŘEBA ELEKTŘINY PO INSTALACI TEPELNÉHO ČERPADLA? 

A zvedne se vůbec? Na to si odpovíme v následujícím článku. Jako příklad si uvedeme nejoblíbenější tepelné čerpadlo fungující na principu vzduch / voda. Jedná se o model tepelného čerpadla, jehož cena se obvykle pohybuje okolo sto padesáti až dvou set tisíc a jedná se tedy o levnější z tepelných čerpadel. Technologie, s níž pracuje, je navíc ideální pro naše klimatické podmínky, a tak je nejprodávanějším tepelným čerpadlem u nás.

Tepelné čerpadlo

Není levnější způsob vytápění než uhlí? Ale jděte.

Vytápění tepelným čerpadlem je srovnatelné, ne-li levnější než vytápění hnědým uhlím. Hlavní výhodou je, že se jedná o bezúdržbový systém, tudíž budete mít doma teplo bez námahy a nepořádku. A spotřeba elektřiny? Ta vám rozhodně neporoste. Naopak! Při výměně elektrokotle za tepelné čerpadlo může spotřeba elektřiny klesnout až o 2/3, pokud budete chtít dosáhnout stejné teploty v domácnosti. Velmi často se ovšem stává, že po pořízení tepelného čerpadla majitelé zvyšují svůj tepelný komfort. Následně může být reálná úspora okolo 50 %.

Spotřeba elektrické energie klesne o víc jak polovinu. Jak je to možné?

 

Tepelné čerpadlo není tak náročný spotřebič, jak by se na první pohled mohlo zdát a jeho spotřeba elektrické energie domácnost nijak nezatěžuje. Tepelné čerpadlo oproti elektro kotli využívá pouze třetinu energie. Zbytek energie získává z přírodních zdrojů (vzduch, voda nebo země). Navíc lze tepelné čerpadlo využít na ohřev TUV, což vám výrazně sníží náklady. Díky tomu je návratnost tepelného čerpadla velmi rychlá. Levnější modely se vám vrátí i do 4 let a ty dražší pak do 6 až 8 let od pořízení.
Tepelné čerpadlo vzduch voda
Dvě tepelná čerpadla

Na co si dát pozor? Sledujte COP.

 

Kód schovaný pod zkratkou COP vyjadřuje účinnost tepelného čerpadla. A právě účinnost je parametr, který musíte sledovat, pokud chcete dosáhnout s tepelným čerpadlem toho nejlepšího výsledku. Jednoduše řečeno, pokud je u tepelného čerpadlo napsáno COP 4, znamená to, že tepelné čerpadlo dovede přeměnit 1 kWh na 4 kWh. Zaplatíte tedy kilowatt jeden a získáte čtyři.

Čím vyšší COP číslo, tím samozřejmě větší účinnost zařízení. Neznamená to ale, že se vám vždy vyplatí sledovat jen COP. Cena tepelného čerpadla nesmí být přemrštěná a COP by měl být spíše průměrný. Pak získáte nejlepší finanční návratnost.

Využijte nejvýhodnější elektrický tarif

Pro domácnosti využívající k vytápění tepelné čerpadlo je v nabídce tarif D57d. Jedná se o dvou tarifní sazbu, při které máte možnost využívat 20 hodin denně levnější tarif. Tarif D57d patří mezi nejlevnější a nejvýhodnější tarify, díky kterému můžete docílit značných úspor. Zjistěte si konkrétní cenu tarifu u vašeho distributora.

 

Máte nějaký dotaz ať už ke zvýšení spotřeby elektřiny s tepelným čerpadlem nebo k čemukoliv jiného týkající se tepelných čerpadel, fotovoltaických elektráren nebo domácích baterií? Napište nám, rádi vám se vším poradíme.

Servis tepelných čerpadel

Realizované projekty

Úspora 16 900 Kč ročně, návratnost 6,5 let

Instalace fotovoltaické elektrárny s akumulační nádrží
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„K jednání všech pracovníků firmy ČEZ a Tenaur nemohu mít žádné výhrady, lze jen chválit...“
Petr Procházka
majitel rodinného domu, Hněvotín

Úspora 14 900 Kč ročně, návratnost 9 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Topení úplně na pohodu. Všechno funguje, jak má. Oceňujeme i možnost servisu a diagnostiku na dálku online. “
Klára Hájková
majitelka rodinného domu, Horšov

Úspora 15 600 Kč ročně, návratnost 7,5 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Spokojenost. Bylo to rychlý. Bylo to profesionální. Udělali vše v termínu.“
Josef Bugner
majitel rodinného domu, Brno

Úspora 17 300 Kč ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Tepelné čerpadlo je pro celou rodinu hlavně teplo, komfort a pohodlí. V kombinaci s fotovoltaikou je to nejlepší volba. Veškerá instalace klapla na jedničku.“
Jiří Hořínek
majitel rodinného domu, Okříšky

Úspora 18 500 ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace
„Chci vám poděkovat za skvělou a bezproblémovou práci při instalaci našeho tepelného čerpadla a jeho následný servis. Že jsme zvolili dobře, nám potvrzuje každoroční vyúčtování za elektřinu. Děkuji“
František Juránek
majitel rodinného domu, Myslibořice

Vlastní vývojové centrum

5 let záruka na vše

15 montážních týmů

25 let na trhu

Součást Skupiny ČEZ