TEPELNÁ ČERPADLA POD LUPOU

Pojďme se společně podívat tepelným čerpadlům na zoubek a objasnit si, jak takové zařízení funguje a z jakých nezbytných komponentů se skládá. Běžný uživatel sice nemusí znát každý šroubek, i tak je ale dobré, trochu se s fungováním tohoto zařízení seznámit. A pokud vám zmíněné pojmy nic neříkají, stačí se podívat do našeho slovníku tepelných čerpadel.

Tepelná čerpadla

Tepelné čerpadlo je komplexní zařízení, které však funguje na poměrně jednoduchém principu, který se navíc v drobných obdobách objevuje u všech typů tepelných čerpadel. Atypická jsou jen některá čerpadla vzduch / vzduch, která se spíše blíží rekuperačním jednotkám.

Jako příklad proto použijeme nejrozšířenější tepelné čerpadlo, kterým je tepelné čerpadlo na principu vzduch / voda. Nezapomínejme ale, že zásadní roli při výběru čerpadla hraje topný faktor.

Více informací

Odkud bere tepelné čerpadlo teplo?

Není to teplo, co zařízení získává z vnějšího prostředí. Lepší označení je tepelná energie, která se přenáší pomocí přenosového media. Tepelné čerpadlo vzduch / voda ji získává tak, že nasává venkovní vzduch pomocí vnější jednotky a pomocí přenosového media odebírá ze vzduchu tepelnou energii. Medium má výrazně nižší teplotu než venkovní vzduch. Z rozdílu teplot pak vidíme, kolik energie zařízení získalo. Teplotám, za nichž je zařízení schopné plnohodnotně plnit svou funkci, říkáme pracovní rozsah venkovní teploty. Výměník, v němž dochází k přenosu tepelné energie z vnějšího prostředí do vnitřního, přivádí ohřáté chladivo ke kompresoru, kde dojde k jeho rychlému stlačení a znásobení tepelného potenciálu. Stlačení má tedy za následek skokový nárůst teploty a tekutina se promění v plyn. Ten dále pokračuje do kondenzátoru. V této části už zařízení odebírá přenosovému mediu / chladivu potřebnou tepelnou energii, která slouží k ohřívání vody pro otopnou soustavu nebo spotřební využití. Na konci cyklu projde chladivo expanzním ventilem, který tekutině navrátí původní teplotu a celý proces se opakuje.

Tepelné čerpadlo vzduch voda
Tepelné čerpadlo vzduch voda

Z kolika jednotek se skládá tepelné čerpadlo vzduch / voda?

Tepelná čerpadla se obvykle skládají ze dvou jednotek – vnitřní a vnější. Mohou však stát i jako jediná jednotka, a to buď uvnitř nebo venku. Záleží na konkrétním zařízení.

Jak na výkon tepelného čerpadla?

Výkon tepelného čerpadla závisí, mimo jiné, na teplotě vnějšího prostředí. Je tedy důležité, aby zařízení umělo svůj chod regulovat. K tomu slouží ekvitermní regulace, která dovede výkon čerpadla regulovat podle vnějších teplot i potřeby obyvatele domu. S ekvitermní regulací souvisí také pojem ekvitermní křivka.

Jak se to má s hlukem?

Kvalitní tepelná čerpadla vydávají asi tolik decibelů, jako má tikot hodin. Pokud si tedy neustelete přímo vedle zařízení, nebude vás jeho chod nijak rušit.

Zajímají vás další pojmy? Navštivte je ve slovníku pojmů tepelných čerpadel, který jsme pro vás připravili.

Realizované projekty

Úspora 16 900 Kč ročně, návratnost 6,5 let

Instalace fotovoltaické elektrárny s akumulační nádrží
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„K jednání všech pracovníků firmy ČEZ a Tenaur nemohu mít žádné výhrady, lze jen chválit...“
Petr Procházka
majitel rodinného domu, Hněvotín

Úspora 14 900 Kč ročně, návratnost 9 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Topení úplně na pohodu. Všechno funguje, jak má. Oceňujeme i možnost servisu a diagnostiku na dálku online. “
Klára Hájková
majitelka rodinného domu, Horšov

Úspora 15 600 Kč ročně, návratnost 7,5 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Spokojenost. Bylo to rychlý. Bylo to profesionální. Udělali vše v termínu.“
Josef Bugner
majitel rodinného domu, Brno

Úspora 17 300 Kč ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Tepelné čerpadlo je pro celou rodinu hlavně teplo, komfort a pohodlí. V kombinaci s fotovoltaikou je to nejlepší volba. Veškerá instalace klapla na jedničku.“
Jiří Hořínek
majitel rodinného domu, Okříšky

Úspora 18 500 ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace
„Chci vám poděkovat za skvělou a bezproblémovou práci při instalaci našeho tepelného čerpadla a jeho následný servis. Že jsme zvolili dobře, nám potvrzuje každoroční vyúčtování za elektřinu. Děkuji“
František Juránek
majitel rodinného domu, Myslibořice

Vlastní vývojové centrum

5 let záruka na vše

15 montážních týmů

25 let na trhu

Součást Skupiny ČEZ