TEPELNÉ ČERPADLO S FOTOVOLTAIKOU – ZKUŠENOSTI PŘÍMO OD ZÁKAZNÍKŮ

Zajímá vás, jak celý systém fotovoltaiky s tepelným čerpadlem funguje? Jak probíhá instalace a kolik ročně díky modernímu systému ušetříte? Na to, a mnohem víc jsme se zeptali přímo našich zákazníků.

Fotovoltaická elektrárnaTepelné čerpadlo vzduch voda

Manželé Komárkovi žijí v novém rodinném domě v Jižních Čechách a rozhodli se pro pořízení tepelného čerpadla a fotovoltaické elektrárny. Celý instalovaný systém se skládá z akumulační nádrže, bojleru a jednotky Tengeo, která celý systém řídí. 

Proč jste se rozhodli pro instalaci tepelného čerpadla s fotovoltaikou?

Jako původní vytápěcí systém jsme měli elektrokotel a podlahové topení, který jsme využívali první rok. Když jsme ovšem dostali účet za vytápění, šli na nás mdloby. Ten rok byla zima poměrně mírná a my jsme stejně platili desítky tisíce za elektřinu a navíc ještě za dřevo do krbu, který využíváme jako druhý zdroj. Celkově jsme zaplatili téměř 60 000 korun za topnou sezónu.

To je opravdu vysoká částka. Počítal jste si, kolik byste mohl ušetřit letos s novým systémem? A jak to vypadá s návratností?

Předběžně jsem počítal, že by nám tepelné čerpadlo mohlo ušetřit kolem 25 000 Kč za sezónu. Co se týče návratnosti, tak jsem na pořízení získal dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám, takže mi návratnost vyšla zhruba na 12 let. Pokud ceny elektřiny porostou, návratnost bude rychlejší.

Kolik elektřiny získáte díky fotovoltaice a jak ji v domácnosti využíváte?

Na střeše máme 5,2 kW, samozřejmě záleží, jaké je počasí. Když elektřinu nevyužijí v danou chvíli spotřebiče, zužitkuje ji tepelné čerpadlo, které ohřívá vodu v bojleru. Pokud je nahřátý bojler, tak ohřeje ještě vodu v akumulační nádrži.

Kolik elektřiny přeteče bez využití do distribuční sítě?

Nemáme ještě dlouhodobý přehled. Spustili jsme elektrárnu v srpnu, a teda, na začátku byly přetoky poměrně velké. Než jsme začali topit, posílali jsme do sítě klidně 20 kW denně. Od září jsme ovšem začali topit a do sítě už nejde skoro nic.

Tepelné zásobníky nezvládly přebytečnou energii pobrat?

Když je den dlouhý a slunečný, bojler i akumulační nádrž se nahřejí celkem rychle. V létě si přece jenom nedopřáváte horké dlouhé koupele, takže často v bojleru a nádrži zbyde spoustu energie. Tím se zmenší kapacita na další dny. Příští rok plánujeme chlazení, tak uvidíme, co to s přebytky udělá.

TENGEO aplikace

Zvládne fotovoltaika dodat energii tepelnému čerpadlu v zimě?

Zatím nevíme, uvidíme, jaká bude zima. Když je pod mrakem a krátký den, fotovoltaika za den vyrobí třeba jen 1 kW. V tu chvíli je potřeba sekundární zdroj (krbová kamna). Naopak když je slunečno, máme nahřátý bojler i během dopoledne. V zimě totiž fotovoltaika pracuje lépe díky chladnému počasí, které zvyšuje účinnost panelů. V létě, když bylo slunečno, ale horko, byl výkon okolo 4 kW. Teď na začátku listopadu, když jsou teploty chladnější a vysvitne slunce, dává elektrárna i více než 5 kW.

Jaký typ tepelného čerpadla v domě máte?

Máme tepelné čerpadlo vzduch/voda. Venkovní jednotka je od Mitsubishi Zubadan 12 kW. Celý systém je řízený vlastní aplikací Tengeo.

Jak celý systém ovládáte?

Máme přístup přes mobilní aplikaci Tengeo nebo můžeme systém ovládat rovnou na ovládacím panelu na vnitřní jednotce. Tam také můžeme vidět, jak se celý systém chová.

Sledujete díky monitoringu spotřebu ve vašem domě?

Člověk se určitě nad spotřebou více zamyslí. S manželkou oba odcházíme brzy ráno do práce a vracíme se až odpoledne, tudíž elektřinu přes den využíváme velmi málo. Začali jsme tedy aspoň nastavovat odložené starty pro myčku a pračku, abychom více využívali solární energii během dne. Baví mě to denně sledovat, ale předpokládám, že až se s celým systémem sžijeme a vyladí se nastavení systému, nebude důvod to stále kontrolovat.

Jak jste se dostal ke společnosti Tenaur?

Nejdříve jsem zjišťoval informace na internetu a prohlédl si různé dodavatele a poté jsem oslovil přímo ČEZ. Následně mi přišla nabídka od společnosti Tenaur, jelikož se jedná o člena skupiny ČEZ.

Můžete nám povědět, jak probíhala celá instalace?

Za co jsem byl nejvíc rád, že jsem nemusel skoro nic řešit. Tenauru jsem podepsal plnou moc a oni pak za mě zařídili žádost o dotaci, smlouvy o připojení, výměnu elektroměru a další potřebná povolení. Takže po podpisu smlouvy už jsme jen čekali na termíny, kdy proběhne montáž. Nakonec samotná instalace trvala jen jeden den. Až jsem byl překvapený, jak to všechno odsejpalo. Naráz přijelo asi šest aut pracovníků a večer měli hotovo.

Za jeden den byla hotová instalace tepelného čerpadla nebo fotovoltaiky?

Za jeden den měli hotovo všechno, včetně odstranění elektrokotle, který jsme tu původně měli. Takže první den proběhla instalace všech zařízení a druhý den už se jen dolaďovala elektroinstalace. Montážní tým byl opravdu šikovný a klobouk dolů, že to takhle rychle stihli. V den instalace totiž zrovna celý den hustě pršelo a oni během toho montovali fotovoltaiku na střeše.

Museli jste kvůli novému systému provést nějaké úpravy původního podlahového vytápění?

Žádné úpravy nebyly potřeba. Podlahové topení se jednoduše připojilo k novému systému.

Bylo zapotřebí udělat něco nad rámec podpisu smlouvy?

Tepelné čerpadlo jsme domluvili dřív, takže jsme už na něj měli připravené místo – betonovou patku a vykopanou strouhu na trubky. Podrobné instrukce co a jak jsme dostali od ČEZU, takže jsme si tuto část připravili sami. Zbytek nainstalovat montážní tým během jednoho dne.

Mohli jste spustit elektrárnu okamžitě?

Nemohli. Po instalaci se vyzkoušelo, zda celý systém naběhne a fotovoltaika dodává proud. Plnohodnotně se ovšem elektrárna spustila až když nám distributor nainstalovat nový elektroměr. Tam jsme na vyřízení celé administrativy a instalaci elektroměru čekali dva měsíce.

Máte nějak vyřešený prodej přebytečné energie do distribuční sítě?

Nemáme. Náš aktuální dodavatel tuto možnost neumožňuje. Až nám vyprší smlouva, budeme nejspíše přecházet k ČEZ, od kterých celý systém máme. Samozřejmě ještě uvidíme, jaké budou v té době nabídky. My jsme totiž předem nevěděli, že všichni dodavatelé neumožňují výkup energie, pokud od nich nevlastníte celou elektrárnu.

Vnitřní jednotka tepelného čerpadlaServis tepelných čerpadel

Chcete vědět více o TENGEO?

Tengeo je řídící systém, který zajišťuje, aby bylo využito maximální množství energie v místě instalace. Vyrobená elektřina je využita k napájení spotřebičů v domácnosti a přebytky jsou přesměrovány podle potřeby k ohřevu užitkové vody, případně chlazení nebo třeba pohonu vzduchotechniky a ohřívání vody v bazénu.

Přednostně Tengeo usiluje o zapojení tepelného čerpadla, které nabízí velmi vysokou účinnost. Výkon je možné regulovat v rozsahu od 15 do 100 %. Tepelnému čerpadlu nesvědčí časté vypínání a zapínání, a z toho důvodu je součástí systému bojler, který umí okamžitě reagovat na změny výroby fotovoltaiky.

Tepelné čerpadlo vzduch voda

Jak probíhá regulace pomocí aplikace Tengeo?

Na rychlé kolísání teploty, například když putují mraky, reaguje v první řadě bojler. Ten bez problémů pojme libovolně velký a proměnlivý výkon. Jak již bylo řečeno, tepelnému čerpadlu časté zapínání a vypínání nevyhovuje a proto systém měří a sleduje výkon fotovoltaiky. Pokud je po určitou dobu stabilní, spustí se tepelné čerpadlo. To reaguje pozvolně a plynule, o okamžité výkyvy se postará boiler.

Umí Tengeo pracovat na základě předpovědi počasí?

Ano. Tengeo sleduje předpověď počasí na následující den a podle ní a nastavení uživatele se zařídí. Pokud zákazník v nastavení povolí odchylku půl stupně nebo celý stupeň od nastavené teploty a tepelné čerpadlo ví, že bude druhý den jasno, zůstane přes noc vypnuté a počká si na elektřinu z fotovoltaiky. Pokud ráno svítí slunce dostatečně, napájí tepelné čerpadlo fotovoltaika. V případě, že se počasí přes den zkazí a zatáhne se, tepelné čerpadlo nějakou dobu počká. Až po nějaké době, pokud se počasí nezlepší, začne vyhřívat dům na nastavenou teplotu energií ze sítě.

Umí Tengeo fungovat i s akumulační baterií?

Ano, umí. ČEZ má domácí baterie v nabídce. Na druhou stranu, pokud máte tepelné čerpadlo a bojler, budete baterii využívat pouze tři nebo čtyři měsíce v roce.

Více informací

Realizované projekty

Úspora 16 900 Kč ročně, návratnost 6,5 let

Instalace fotovoltaické elektrárny s akumulační nádrží
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„K jednání všech pracovníků firmy ČEZ a Tenaur nemohu mít žádné výhrady, lze jen chválit...“
Petr Procházka
majitel rodinného domu, Hněvotín

Úspora 14 900 Kč ročně, návratnost 9 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Topení úplně na pohodu. Všechno funguje, jak má. Oceňujeme i možnost servisu a diagnostiku na dálku online. “
Klára Hájková
majitelka rodinného domu, Horšov

Úspora 15 600 Kč ročně, návratnost 7,5 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Spokojenost. Bylo to rychlý. Bylo to profesionální. Udělali vše v termínu.“
Josef Bugner
majitel rodinného domu, Brno

Úspora 17 300 Kč ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Tepelné čerpadlo je pro celou rodinu hlavně teplo, komfort a pohodlí. V kombinaci s fotovoltaikou je to nejlepší volba. Veškerá instalace klapla na jedničku.“
Jiří Hořínek
majitel rodinného domu, Okříšky

Úspora 18 500 ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace
„Chci vám poděkovat za skvělou a bezproblémovou práci při instalaci našeho tepelného čerpadla a jeho následný servis. Že jsme zvolili dobře, nám potvrzuje každoroční vyúčtování za elektřinu. Děkuji“
František Juránek
majitel rodinného domu, Myslibořice

Vlastní vývojové centrum

5 let záruka na vše

15 montážních týmů

25 let na trhu

Součást Skupiny ČEZ