Zkušenosti s tepelným čerpadlem

Jaký je život s tepelným čerpadlem? Kolik vám ušetří a jak funguje jeho provoz? Na to a mnohem víc jsme se zeptali našich spokojených zákazníků, kteří vlastní tepelné čerpadlo třetím rokem.

Tepelné čerpadlo vzduch voda

Specifikace domu

Pan Karel vlastní dvoupodlažní rodinný domek ve Středních Čechách o celkové výměře 160 . Dům prošel částečnou rekonstrukcí před několika lety, tudíž je zateplený a plastovými okny. V domácnosti žije pan Karel se svou manželkou sám.

Specifikace zařízení

Tepelné čerpadlo vzduch/voda značky Mitsubishi Zubadan o výkonu 12 kW slouží jako náhrada za starý elektrokotel. Kromě vytápění interiéru tepelné čerpadlo ohřívá vodu v akumulační nádrži o kapacitě 200 litrů.

 

 

Spočítejte si cenu tepelného čerpadla pro váš dům 

Proč jste se rozhodl zrovna pro tepelné čerpadlo?

Elektrokotel jsme znovu nechtěli kvůli vysokým nákladům. Máme ještě krbová kamna, které ovšem používáme jen výjimečně jako sekundární zdroj. Určitě bych se nechtěl tahat se dřevem nebo uhlím každý den a manželka si chválí hlavně pořádek. Tepelné čerpadlo vzduch voda nám vyšlo jako nejlepší řešení, protože jsme nechtěli dělat hlubinný vrt ani pokládat zemní kolektor.

Kolik vám tepelné čerpadlo ušetří ve srovnání s vaším starým elektrokotlem?

Úspory s tepelným čerpadlem jsou opravdu výrazné. Původně nás zimní topná sezóna stála kolem 50 000 Kč. Nyní nám náklady na vytápění a zároveň ohřev užitkové vody vychází okolo 21 000 Kč. Záleží samozřejmě jak je tuhá zima. Obvykle vytápíme na 23-24°C a vodu nechávám ohřívat na 45°C.

Počítal jste si finanční návratnost?

Nám se investice výrazně snížila díky státní dotaci, kterou nám zařídila dodavatelská firma. Při roční úspoře cca 30 000 Kč a zvyšování cen elektřiny jsem počítal předběžnou návratnost okolo 8 let. 

Jak se tepelné čerpadlo ovládá?

Používáme aplikaci TENGEO, kterou mám v telefonu nebo se může ovládat přímo na řídícím panelu na vnitřní jednotce. Jednoduše se dá nastavit, jakou teplotu chcete mít, ve které místnosti přes den a jakou v noci. Třeba když jedeme na dovolenou, teplotu trochu trochu snížím, a před příjezdem domu nastavím přes mobil, aby se nám dům opět nahřál. Je to opravdu šikovné.

Zvládá tepelné čerpadlo vytopit váš dům i ve velmi vysokých mrazech?

U nás obvykle extrémně mrazivý dny nebývají. I z toho důvodu jsme volili tepelné čerpadlo vzduch voda. Jen několik dnů během zimy bývá v noci méně než -15°C a tepelné čerpadlo fungovalo bez problémů. Do extrémních mrazů se prý lépe hodí tepelné čerpadlo země voda, ale to jsem věděl, že se nás netýká.

Jak náročná byla instalace tepelného čerpadla?

Překvapilo nás, jak to bylo rychlé. Firma Tenaur, která nám čerpadlo montovala, zajistila veškerou potřebnou dokumentaci a ohlásila termín instalace. Jeden den ráno přijeli a večer odjížděli i s naším starým elektrokotlem a vše bylo hotovo. 

Často slýcháme, že jsou tepelná čerpadla velmi hlučná, je to i váš problém?

Rozhodně ne. Musím říct, že mě až překvapilo, jak je venkovní ventilátor tichý. Ze začátku jsem si vždy klekl před venkovní jednotku a pozoroval trávu, jestli se hýbe. Ani sousedi si nikdy nestěžovali. Myslím, že ta hlučnost se hlavně řeší okolo starších modelů nebo nějakých levných neznámých značek.Vnitřní jednotka tepelného čerpadlaServis tepelných čerpadel

Chcete vědět více o TENGEO?

Tengeo je řídící systém, který zajišťuje, aby bylo využito maximální množství energie v místě instalace. Vyrobená elektřina je využita k napájení spotřebičů v domácnosti a přebytky jsou přesměrovány podle potřeby k ohřevu užitkové vody, případně chlazení nebo třeba pohonu vzduchotechniky a ohřívání vody v bazénu.

Přednostně Tengeo usiluje o zapojení tepelného čerpadla, které nabízí velmi vysokou účinnost. Výkon je možné regulovat v rozsahu od 15 do 100 %. Tepelnému čerpadlu nesvědčí časté vypínání a zapínání, a z toho důvodu je součástí systému bojler, který umí okamžitě reagovat na změny výroby fotovoltaiky.

Tepelné čerpadlo vzduch voda

Jak probíhá regulace pomocí aplikace Tengeo?

Na rychlé kolísání teploty, například když putují mraky, reaguje v první řadě bojler. Ten bez problémů pojme libovolně velký a proměnlivý výkon. Jak již bylo řečeno, tepelnému čerpadlu časté zapínání a vypínání nevyhovuje a proto systém měří a sleduje výkon fotovoltaiky. Pokud je po určitou dobu stabilní, spustí se tepelné čerpadlo. To reaguje pozvolně a plynule, o okamžité výkyvy se postará boiler.

Umí Tengeo pracovat na základě předpovědi počasí?

Ano. Tengeo sleduje předpověď počasí na následující den a podle ní a nastavení uživatele se zařídí. Pokud zákazník v nastavení povolí odchylku půl stupně nebo celý stupeň od nastavené teploty a tepelné čerpadlo ví, že bude druhý den jasno, zůstane přes noc vypnuté a počká si na elektřinu z fotovoltaiky. Pokud ráno svítí slunce dostatečně, napájí tepelné čerpadlo fotovoltaika. V případě, že se počasí přes den zkazí a zatáhne se, tepelné čerpadlo nějakou dobu počká. Až po nějaké době, pokud se počasí nezlepší, začne vyhřívat dům na nastavenou teplotu energií ze sítě.

Umí Tengeo fungovat i s akumulační baterií?

Ano, umí. ČEZ má domácí baterie v nabídce. Na druhou stranu, pokud máte tepelné čerpadlo a bojler, budete baterii využívat pouze tři nebo čtyři měsíce v roce.

Více informací

Realizované projekty

Úspora 16 900 Kč ročně, návratnost 6,5 let

Instalace fotovoltaické elektrárny s akumulační nádrží
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„K jednání všech pracovníků firmy ČEZ a Tenaur nemohu mít žádné výhrady, lze jen chválit...“
Petr Procházka
majitel rodinného domu, Hněvotín

Úspora 14 900 Kč ročně, návratnost 9 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Topení úplně na pohodu. Všechno funguje, jak má. Oceňujeme i možnost servisu a diagnostiku na dálku online. “
Klára Hájková
majitelka rodinného domu, Horšov

Úspora 15 600 Kč ročně, návratnost 7,5 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Spokojenost. Bylo to rychlý. Bylo to profesionální. Udělali vše v termínu.“
Josef Bugner
majitel rodinného domu, Brno

Úspora 17 300 Kč ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám
5 let garance a servis zdarma
„Tepelné čerpadlo je pro celou rodinu hlavně teplo, komfort a pohodlí. V kombinaci s fotovoltaikou je to nejlepší volba. Veškerá instalace klapla na jedničku.“
Jiří Hořínek
majitel rodinného domu, Okříšky

Úspora 18 500 ročně, návratnost 8 let

Instalace tepelného čerpadla vzduch-voda a fotovoltaické elektrárny
Vyřízení dotace Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace
„Chci vám poděkovat za skvělou a bezproblémovou práci při instalaci našeho tepelného čerpadla a jeho následný servis. Že jsme zvolili dobře, nám potvrzuje každoroční vyúčtování za elektřinu. Děkuji“
František Juránek
majitel rodinného domu, Myslibořice

Vlastní vývojové centrum

5 let záruka na vše

15 montážních týmů

25 let na trhu

Součást Skupiny ČEZ